Forceps and Tweezers
Tools used for gripping, manipulation, or extraction of typically small or delicate objects. Products may be constructed of disposable plastics, autoclavable plastics, stainless steel, titanium, or other durable, corrosion-resistant or chemical-resistant material, and may be designed with shaped tips to facilitate specific applications such as surgery and dissection. Plastic versions may be supplied sterile in individual packs for use in cleanrooms and other controlled environments.
Tweezer and Forceps Applications
• In the laboratory for manipulation of small or delicate objects, e.g., microscope coverslips and filter discs or papers
• In clinical settings for dissection and examination of tissue and other biological samples
• In cleanroom or other controlled environments to avoid direct handing and help maintain sterility or cleanliness
• In industrial settings in manufacturing, electronics, and fine engineering (such as watchmaking) for manipulation of small components
Tweezer and Forceps Size, Style, and Design Variations
• Pointed, blunt, rounded, curved, angled, or flat tips
• Plain or serrated inner surfaces for extra grip
• Scissor-type handles
• Defined dimensions for precision work
• Foam or silicone-covered handles or tips for extra grip
• Self-closing/locking guide pins to keep the tips aligned for a firmer grip
• PTFE-coated to prevent contamination, scratching, or damage of delicate samples
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (133)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (22)
- (3)
- (13)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (9)
- (7)
- (1)
- (7)
- (5)
- (2)
- (2)
- (11)
- (19)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (92)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (75)
- (15)
- (1)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (4)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (22)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (3)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (72)
- (4)
- (11)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (98)
- (1)
- (5)
- (4)
- (7)
- (63)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (28)
- (36)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (5)
- (28)
- (3)
- (6)
- (22)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (10)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (13)
- (4)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (5)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (24)
- (1)
- (8)
- (4)
- (24)
- (39)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (108)
- (3)
- (1)
- (1)
- (116)
- (1)
- (8)
- (1)
- (82)
- (2)
- (7)
- (1)
- (68)
- (4)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (37)
- (35)
- (8)
- (15)
- (9)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (50)
- (2)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (13)
- (7)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (470)
- (37)
- (2)
- (2)
- (2)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (36)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (7)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (121)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (74)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (11)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Excelta™ Precision Tweezers With Angled Tips and Flat Sharp Points
Used under magnification for difficult access areas that cannot be accessed with a standard straight tweezer
| Design | 6 |
|---|---|
| Tip Style | Angled, Flat Sharp |
| Length (Metric) | 114 mm |
| Product Type | Tweezers, Electronic |
| Width (English) Body | 0.32 in. |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Length (English) | 4.5 in. |
| Width (Metric) Body | 0.812 cm |
| Height (Metric) Body | 0.0381 cm |
| Height (English) Body | 0.015 in. |
| Product Type | Tweezers Kit |
|---|---|
| Quantity (No. per Case) | 1 Ea. |
| Style | High-precision |
| Material | Stainless Steel |
Surgical Design™ Long Nose Adson Dissecting Forceps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Long-nose Adson dissecting forceps feature fine tapered tips for precision tissue handling across microscopy, histology, laboratory, surgical, and postmortem applications.
Surgical Design™ Rankin Crile Hemostatic Forceps With Multicolor Titanium Coating
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rankin Crile hemostatic forceps with multicolor titanium coating deliver secure tissue and vessel control with precision.
| Length (English) | 6.25 in. |
|---|
| Teeth Count | 1 x 2 |
|---|---|
| Length (Metric) | 120 mm |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Length (English) | 4.75 in. |
| Grade | Premium |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Satin |
| Length (Metric) | 178 mm |
|---|---|
| Product Type | Forceps, Dressing, Gerald |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Length (English) | 7 in. |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Satin |
| Tip Style | Straight |
|---|---|
| Length (Metric) | 180 mm |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Length (English) | 7 in. |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Satin |
Excelta™ Wafer-Handling Tweezers for 8 in. Wafers
High concentration of molybdenum offers resistance to many acids
Excelta™ Small Parts Handling Tweezers
Choice of small, round, broad angle, broad and curved flat tips
| Product Type | Tweezers |
|---|---|
| Width (English) Body | 0.32 in. |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Width (Metric) Body | 0.81 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Height (Metric) Body | 0.038 cm |
| Height (English) Body | 0.015 in. |
| Product Type | Forceps, Swiss Micro Jeweler |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Length (Metric) | 143 mm |
|---|---|
| Product Type | Forceps, Baby Crile |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Length (English) | 5.63 in. |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Non-glare Matte |